Tabur bombardımanı

Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Yaşar Tabur, CHP’li 3 belediye başkanının adeta topa tuttu. Akaydın’ın “Engellendim Türküsü” söylediğini, Evcilmen’in hiçbir eser ortaya koyamadığını iddia eden Tabur, Böcek için de (Ağanın müsrif oğlu) benzetmesi yaptı

Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Yaşar Tabur, CHP’li 3 belediye başkanının adeta topa tuttu. Akaydın’ın “Engellendim Türküsü” söylediğini, Evcilmen’in hiçbir eser ortaya koyamadığını iddia eden Tabur, Böcek için de (Ağanın müsrif oğlu) benzetmesi yaptı

Büyükşehir Belediye Meclis üyesi Yaşar Tabur, CHP’li 3 belediye başkanının adeta topa tuttu. Akaydın’ın “Engellendim Türküsü” söylediğini, Evcilmen’in hiçbir eser ortaya koyamadığını iddia eden Tabur, Böcek için de (Ağanın müsrif oğlu) benzetmesi yaptı

1996 yılından bu yana Antalya siyasetinin içinde yer alan ve şu anda Büyükşehir Belediyesi Adalet ve Kalkınma Partisi saflarında meclis üyeliği yapan Yaşar Tabur, Cumhuriyet Halk Partisi’ni adeta bombardımana tuttu.

“VAKİT KAYBETTİRİYORLAR”
Tabur, Bizim Antalya Gazetesi ise özel röportajında Yaşar Tabur, Başkan Mustafa Akaydın, Başkan Evcilmen ve Başkan Böcek’in bölgesine ve halka hizmet vermek yerine Antalya’ya sürekli vakit kaybettirdiğini ileri sürdü.
“AĞANIN OĞLU GİBİ” 
Akaydın’ın meclis üyelerini hiçe saydığını iddia eden Tabur, Başkan Evcilmen’in “Benim eserimdir” diyebileceği bir yatırım yapamadığını öne sürdü. Tabur, Böcek için de “Belediyenin parasını ağanın oğlu gibi harcıyor” dedi.
Şu anda üyeliğini yaptığımız Büyükşehir Belediye Meclisi zaman zaman sert tartışmalara sahne oluyor. Meclise Başkanlık eden Sayın Mustafa Akaydın’ın performansını nasıl değerlendiriyorsunuz?
Antalya Türkiye’nin yıldızı olan, herkesin yaşamak istediği bir kent.  Antalya 2T konusunda yani turizm ve tarımda çok büyük gelişim sağladı. Fakat Akaydın’ın başkanlığında ciddi kayıplar yaşadı. Devlet’te devamlılık esastır. Sayın Akaydın ise geçmişin izlerini sileceği iddiasıyla göreve geldi ve bunu da devlette devamlılık ilkesin ortadan kaldırarak sağladı.
YAP-BOZ TAHTASINA ÇEVRDİ
Örneğin Büyükşehir Belediyesi hizmet binası bitmek üzereydi, inşaat durdu. Hatta geçtiğimiz günlerde bir özel üniversiteye tahsis etmek için meclise getirdi.  Böyle bir insan kendisi! Antalya’da altyapı yatırımlarının hiç vakit kaybetmeden yapılması gerekiyor. Şimdi Antalya’da birincil sorun ulaşım sorunu ancak Sayın Akaydın bu konuda deneme tahtasına çevirdi Antalya’yı.  Aktarmalı ulaşım dediği sistem iflas etti. O günde söylemiştik, (Çok kısada mesafeli aktarmalar Antalya için uygun değil, ilçeler arası aktarma gerekir ) demiştik. Bizim dediğimiz çıktı. Bu konuda meclis üyelerine ve deneyimli insanları dinleseydi konu yap-boz tahtasına dönmezdi. Esnaf ve Antalya halkı bu konuda zarar gördü. O günlerde kaos yaşandı. İnsanlar çaresizlikten özel araçları kullanmaya başladı. Büyüyen bir kentte toplu ulaşım kullanımı artması gerekirken geriledi. Yapılması gereken Ulaşım Master Planı’nın güncellenmesidir. Sil baştan Ulaşım Planı yapmaya gerek yoktur. Şimdi Akaydın eleştirdiği konuları yine yaptı. Önceki plana bakmadan ulaşımı içinden çıkılmaz hale getirdi.  Kendisi profesör olduğu için galiba kimseye bir şey sormuyor. Bu ay yeni bir Ulaşım Planıgetirdi. Meclis toplantısından bir gün önce getirdiler. Şu an inceliyoruz.   Her gelen başkan yeniden plan yapmak yerine önceki planlar geliştirilmelidir.
ANTALYA ZARAR EDİYOR
Akaydın tutarsız bir yönetim sergiliyor ve kaybeden Antalya oluyor. Bu kadar hızla büyüyen Antalya’da devlette devamlılık ilkesine sekteye uğratan Akaydın,  işine gelmeyen yatırımları devam ettirmeyerek yargı sürecinde tazminatlar ödemek zorunda kaldı.  Birçok firma mağduriyetlerinden dolayı yargı yoluna gitti ve tazminat kazandılar.  Yüzün Yıl Spor Tesisleri ile ilgili 100 milyon lira yakın tazminat ödedi.  90 milyon liralık bir davayı daha kazanabilecekleri söyleniyor. Antkart 30 milyon lira tazminat kazandı. ‘C’ plakalı araçlara bile haciz gitti. Büyükşehir Belediyesi’nin bütçeleri zaten yeterli değil. Akaydın kıt olan kaynakları tazminatları halka ödetiyor. İşçinin parası ödenemez hale geldi.  Hiçbir yatırım yapılamadı.
AT BİNİCİSİNE GÖRE KİŞNER
Bazı caddelerde düzenleme yapılıyor. Güzel düzenlemelerde var. Ancak Subaşı Caddesi gibi 300 metrelik bir caddeyi 8 ayda tamamlayamadı. Esnafa zarar, Antalya’ya zarar.  Şimdi Ali Çetinkaya Caddesi’nde benzer bir çalışma başlatıyor. Orası 1.5 kilometre kim bilir kaç ayda biter?  Bu caddeleri bitiremeyen bir belediyenin büyük yatırımları yapmasını bekleyemeyiz. At binicisine göre kişner. Belediye iyi idare edilmiyor. Başkanın çok da umurunda gibi görünmüyor. Sürekli bahaneler üretiyor, (Yerim dar) diyor.  Kendisinin dışında herkesi suçluyor. Meclis üyeleri suçlu, partiler suçlu.
MECLİSİ GERİYOR
Sayın Akaydın ne gibi suçlamalar yöneltiyor size?
Büyükşehir belediye başkanının uzlaşmacı olması gerekiyor. Yapmak istediği projeleri meclis üyelerine ve halka anlatması gerekiyor. Çok kritik konularda meclisi geriyor.  Meclis üyelerini tehdit ediyor. Diyor ki (Şöyle şöyle yapmazsanız, ben sizi halka şikayet ederim.) İnandığınız konuda meclis üyelerini ikna etmemiz gerekiyor. Bu yaklaşımla doğru kararlar çıkmıyor. Kendi ekip arkadaşları ve partilileri bile bu konudan muzdarip. Belediyenin sadece kendi partisinin değil, diğer partilerin meclis üyelerine ikna etmek için çaba sarf etmesi gerekir. Bun yapmadığı gibi itham ediyor, tehdit ediyor. Halk da muzdarip ama Akaydın hala ‘Engellendim Türküsü’nü söylemeye devam ediyor. .  Seçimden önce (Antalya Ankara’dan zengin) diyordu. Daha sonra  (Ben Antalya’nın doğal güzellikleri için söyledim) dedi. Böyle bir yaklaşım kentimize zarar veriyor. Zaten 4 yıldır vereceği zararı verdi. Antalya 10 ay sonra bu işe noktayı koyacaktır.
 
BİZİ AZARLIYOR
Akaydın’ın sürekli demokrat olduğunu söylemesine rağmen demokrasiden eser göremedik. Ancak meclisi yönetme konusunda bazı düzelmeler var. Bize öğrenci gibi davranıyordu, söz vermiyordu,  azarlıyordu. En azından önceki kadar bize engellemiyor.
Benim belediye meclisleri konusunda yeni bir önerim olacak. Belediye meclislerine belediye başkanları yönetmesin. Başkanların çok fazla vakti olmuyor. Kocaman bütçe meclisleri bile bir oturumda sona eriyor. Belediye başkanı başkanlık ettiği için 1-0 önde başlıyor. Muhatabınızdan söz hakkı istiyorsunuz. Böyle bir yapıda polemikler öne çıkıyor. Meclis başkanı belediye başkanı dışında birisi olsa bu kriterlere daha iyi uyar.
Antalya’nın en büyük ilçesi olan Muratpaşa Belediyesi’nin Başkanı Sayın Süleyman Evcilmen’in çalışmalarını nasıl değerlendirirsiniz?
Evcilmen birinci başkanlık döneminde ekibinden herkesle kavga etti.  Meclis üyeleriyle yollar ayrıldı, hiç kimse kalmadı. İkinci dönemde kıl payı alınca işi çözdü, biraz daha mavi boncuk dağıtmaya başladı. Parklarla anıldı ancak kentin asli sorunlarını çözme konusunda gayret göstermedi.
Sizce bölgenin ne gibi sorunları var? 
 Örneğin Kırcami konusu. Makina Mühendisleri Odası Başkanı iken Sayın Subaşı Kırcami planlarını dava açtırıp iptal ettirmişti. Her seçimde buranın sorunun ben çözeceğim diyerek oy istedi. Bu son dönemde Büyükşehir’le aynı partiden olmalarına rağmen yine sonuç alamadılar. Samimi değil bu konuda. Kırcami sorunu ulaşım sorunlarının çözülmesi önünde de bir engel. Lara bölgesine sadece bir bulvarla, Burhanettin Onat ile bağlantı sağlanıyor. O cadde doğalgaz çalışması konusunda trafiğe kapatılınca bölgede yaşamın nasıl felç olduğu görüldü. Sayın Evcilmen Kırcami sorunun kronik hale getirdi. 3 dönem başkanlık yapmış bir siyasetçinin benim eserim diye ortaya koyabileceği bir yatırımı yok. Tabi ki önümüzde seçim var halkımız bunları değerlendirecek. Ama Evcilmen’in kendi yaşam biçimini halka empoze etme çabasında olmadığını gördük. Halkla diyalog kurmayı öğrendi. Ancak iyi bir ekip lideri olamadı.
İç mahallelerde yaşayan vatandaşlar genelde sahile daha çok hizmet götürülmesinden yakınıyor. Sizce bunun nedeni ne olabilir?
Sahilde nüfus yoğunluğu fazla o bölgedeki vatandaşlarımızın beklentisi genelde yeşil alan ve çevre temizliği gibi konular. Altyapı sıkıntıları az. Oraya daha az hizmetle çabuk sonuç alınabiliyor. Muratpaşa’nın arka mahallelerinde sorunlar yumağı var. Konuksever’deki AVM konusu gündeme geldiğinde gördük.  Sayın Evcilmen, oradaki parkı açmamış, yolları yapmamış. Mülkiyet sorunu yok, planlama sorunu yok. Neden yapılmamış bu mahallede park ve yol düzenlemesi. Arkada 6 park yapılmış ama bu Dörtyol kavşağında yollar açılmamış, yeşil alan yapılmamış. Kentin iç mahallelerinde hizmet çok düşük.
Siz Büyükşehir’de Konyaaltı temsilen bulunuyorsunuz? Bölgenizin Belediye Başkanı Sayın Muhittin Böcek’in 3 dönemlik çalışmalarını nasıl bir not verir siniz?
Konyaaltı’nın Belediye Başkanı Sayın Muhitin Böcek’in sahil bölgesine verdiği hizmetlerle iç bölgelere verdiği hizmetler arasında tam bir uçurum var. Gecekondu bölgesini andıran geri kalmış bölgeler var.Başkanın üçüncü dönemi olmasına rağmen Sayın Böcek’in vizyon projesi yok.
SAHİLE BİR SARAY YAPTI
Hizmet binası yaptı bir tane saray, denize nazır. Çok değerli bir arsayı hizmet binası ile çarçur etti. Hizmet binasının yeri normalde Molla Yusuf Mahallesi’nde ayrılmış bir alandı. Oraya yapılması gerekirdi.  Belediye hizmet binasını oraya yaptığınız zaman çevre ekonomisini çok büyük katkısı olurdu. Ancak otel yapılabilecek bir bölgeye hizmet binası yaptınız.  Denizi nazır hizmet binasının çalışanlara bir faydası oluyor mu, (Deniz kenarındayız çok daha verimli mi çalışalım mı?) diyorlar. Bilmiyorum belki başkanın kendisine fayda sağlıyordur. Denizi seyrederek çok faydalı projeler üretiyor olabilir. Ama biz bu projelerden bir eser göremedik daha. Arsa yaptığınız binadan daha değerliyse bu yanlış bir yatırımdır. Biz daha önceki meclis toplantılarında önermiştik. Buraya yap-işlet-devret modeliyle bir otel yapılmasını önermiştik. Meclis’in 30 yıla kadar bu modelle tahsis yetkisi var.  Bu otelden yılda 1 milyon lira gelir elde edilse, Konyaaltı’nın birçok sorunu çözülürdü. Biz de yetki verirdik bu konuda.
ÇOK MU ZOR? 
Mesela Konyaaltı Kent Meydanı yap-işlet-devret modeliyle yapıldı. Kent meydanı yapmak bu kadar zor muydu? Dolgu yapacaksınız. Konyaaltı Kent Meydanı 4 milyona mal oldu ve 30 yıllığına verdiler. Orası ticaret meydanı oldu.  Denize sıfır arsaya hizmet binası yapıyorsunuz. Bu ölü yatırımdır, ciddi bir gelirden oldu. Bunun geri dönüşü de yok. Sayın Böcek yatırımları seçim yılına sakladı. 130 bin nüfuslu bir ilçede Birinci yıl 1 milyon 796 bin yatırım gerçekleşti. İkinci yıl  8,5 milyon, üçüncü yılda 16.5 milyon yatırım yapıldı.  2013 yılı bütçesine ise 40 milyon lira yatırım yapıldı. Her yıl 15 milyon liraya yakın para devrediyor. Yani kasada para var yatırım yapılmıyor. Faiz geliri elde ettiklerini söylüyorlar. Amaç son yıl yatırım yapıp seçimi almaktır. Bu başkanlar işin piri oldular. Vatandaşı kandırmayı iyi beceriyorlar. 4 yıl yatan bir ekip, bu yatmanın verdiği rehavetle hantallaşmıştır. Yatırımları yapmaları zordur. Oy avcılığından başka bir şey değildir.
Konyaaltı’ndaki mülkiyet sorunları hakkında ne düşünüyorsunuz?
Konyaaltı’nda Başkan Böcek belediyenin bütün arazilerini sattı ve birçoğuna (Belediye hizmet binasında kullanılmak üzere satılmıştır) diye yazdı. Belediye hizmet binasını ise İller Bankası’nda aldığı kredi ile yaptı. Şimdi madem bu kadar samimisiniz. Mülkiyet sorunu olan yerleri bunlarla becayiş yapabilir siniz? Kaymakamlığa bile yer vermedi kendisi. Kaymakamlık Telekom binasını satın aldı, öyle çözdü sorunu.  Mülkiyet sorunları kolay çözülecek sorunlar değildir. Ancak tabelaya (Burada mülkiyet sorunu vardır) yazıp hizmet yapmamak daha kolay.
CHP OYUYLA EFELİK YAPIYOR
Konyaaltı’nda başkan kendi partisinin yüzde 50 oyunun verdiği rahatlıkla bu tür şeyleri çok rahat yapabiliyor. Ben onun kendisine de söylüyorum (Partinin oylarıyla efelik yapıyorsun) diye. Milletin parasını da ağanın oğlu gibi çarçur ediyorsun. Bunlar tabi ki Konyaaltı’nı geri bırakıyor. Konyaaltı’nın bir çok kronik sorunu var.  Başkan bunları çok eğilmiyor. Daha çok popülist işlerde bulunuyor. Konyaaltı Antalya’da birinci sıraya oturabilir. Çünkü Konyaaltı’nın imar sorunu yok, plan sorunu yok.  Bölgenin büyük çoğunluğu Antalya büyükşehir olmadan önce planlandı.
VİCDANIN RAHAT MI BAŞKAN
Sarısu bölgesini her yıl su basar. Bir yavrumuz sele kapılıp can verdi. Biz eleştirince ‘siyaset yapıyor ‘olduk.  Sayın Başkan geldi, Sarısu konusunda Resmi kurumlara yazdığı yazıları gösterdi. Ben (O dosyayı bırak! Yastığa başını koyduğunda o ölen yavruyu düşünmeden rahat uyuyabiliyor musun?) dedim. İlçe belediye başkanı (O benim görevim değil, bu benim görevim değil) diyerek hizmetten kaçıyor. Başkana ne kalıyor, nikahlar kıysın, milleti öpsün, düğün, mevlit, cenazeye gitsin. Elbette bunlar da yapılacak ama siz asli sorumluluğunuz olan konuları başkalarının üzerine atarsanız olmaz.
SAHİLE DÖN BİR BAK!
Konyaaltı sahili adeta fuhuşla anılan bir bölge haline geldi. Bu turizmimize büyük zarar verir. (Bu emniyetin görevi) deyip üzerinizden atamazsınız. Konyaaltı böyle bir şeyi hak etmiyor. Bunun baş sorumlusu belediye başkanıdır. Bunu görmüyor mu? Bu konudan huzursuz olması lazım. Ancak belediye başkanlığı bir saltanat haline gelmiş. (O günü kurtaralım, seçimi bir yıl kala da bir şeyler yaparız) diye bakılıyor.
Kepez Belediye Başkanı’nın nasıl buluyorsunuz? 
Burada birer dönem görev yapmış belediye başkanlarımız var. Hepsine teşekkür ediyoruz. Kepez’in her yerinde mülkiyet sorunu var. Bütün bu sorunları kısa vadede çözmek çok kolay değil. Sayın Tütüncü, Kepez’in kentleşmesi yönünde önemli çalışmalar sergiledi. Tabi ki her bölgesinin öncelikleri var. Sahildeki insanın sorunu farklı, iç bölgelerdeki insanı sorunları farklı. Kepez’de işsizlik sorunu, tapu sorunu var. Kentsel dönüşüm konusunda önemli çalışmalar yapıldı. 2B sorunu çözülüyor. Vakıf sorunu çözülüyor. Bu sorunlar çözüldükçe ana arterler yapılıyor. Varsak spor kompleksi yüzme havuzuyla birlikte çok güzel olacak. Ciddi kültür yatırımları yapıldı
HAKAN TÜTÜNCÜ’YE ÖVGÜ
 Genç ve çalışkan bir belediye başkanımız. Sürekli halkın içinde. Vatandaşımızın belediyeden beklentileri çok yüksek. Çünkü sorunlar büyük. Aynı tempoda gidilirse 2 dönem sonra Kepez modern bir kent olur. Kepez’den geçen bağlantı yolu da açılırsa. Kepez’den geçip Expo alanıda çıkan yolun bir an önce açılması gerekiyor. Kepez’de genç nüfus fazla. İş ihtiyacı çok. Turizm çalışanları Kepez bölgesinde.  Eğitim, sağlık yatırımlarını ihtiyaç var. Bu konuda istikrarlı bir çalışma sergileniyor. Bu yönde devam edilecek.74
(Fikret GÜLCÜ-Umut ÖZEN)

http://bizimantalya.com/haber-36489-Tabur_bombardimani